Scroll Top

Често задавани въпроси за счетоводни услуги

Често задавани въпроси за счетоводни услуги

Размери на осигурителни вноски за самоосигуряващи се лица:

Дължимите осигурителни вноски за самоосигуряващите се лица се изчисляват върху избран осигурителен доход. Той не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход и не може да бъде по-голям от максималния осигурителен доход. Тоест между 1077.00 лв. и 4130.00 лв. (от 2025 г.) Самоосигуряващите се лица, които упражняват трудова дейност задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“, фонд „Здравно осигуряване” и пожелание за фонд „Общо заболяване и майчинство” върху сумата от 1077.00 лева. (от 2025г.)

Примерно сте избрали да се осигурявате за фонд „Пенсии“, фонд „Здравно осигуряване” и фонд „Общо заболяване и майчинство” върху 1077.00 лв., осигуровките които ще трябва да внасяте на месец са 337.09  лв. Ако изберете да не внасяте осигуровки за фонд „Общо заболяване и майчинство”, месечната сума за осигуровки ще бъде 299.41 лв.

За регистрация по ЗДДС трябва да сте достигнали праг, който е 166 хил. лв. (от 2025г.) и се изчислява на база сумата на оборота за последните 12 поредни месеца. Не е необходимо те да са в рамките на календарната година.

Заявление за регистрация се подава до 7 дни след като изтече месеца в който сте получили сумата, с която минавате този праг. НАП преглежда заявлението в 7-дневен срок, след което ви дава или отказва разрешение за регистрация. Имате възможност да се регистрирате и доброволно, без да отговаряте на изискването за оборот 166 хил. лв., като процедурата и сроковете са същите.
Ако по една или друга причина не се регистрирате, но сте били длъжни да направите това, подлежите на глоби и служебна регистрация. Санкциите са две – едната е за това, че не сте се регистрирали в срок, а размерът й е от 500 до 5000 лв. Другата е по-солена и, грубо казано, размерът й е равен на невнесения, но дължим данък, но не по-малко от 500 лв.

Регистрацията по ДДС си има и своите предимства. Такова е възможността да се ползва данъчен кредит, т.е. да си приспаднете платения ДДС, ако контрагентът ви също е регистриран по ДДС. Данъчен кредит може да се ползва само ако закупените стоки и услуги са свързани с икономическата ви дейност. Не можете да си купите например състезателен мотор и да си го приспаднете като разход за магазина ви.

Изборът на счетоводна къща е важен за всяка фирма. Един от ключовите елементи за успеха на Вашия бизнес е откриването на добър счетоводител, който да Ви осигури подходящи, навременни и ценово ефективни съвети относно сложното и непрекъснато променящо се законодателство. Но също така е и важно дали счетоводителят Ви е способен да обясни сложните данъчни терминологии по ясен и разбираем за неспециалист начин. При избора на счетоводител, Вие на първо място се нуждаете от някой, който вече има известен опит в сферата на бизнеса Ви, и който е способен да Ви дава своевременни, полезни и ефективни съвети на справедлива и разумна цена. Също така, това трябва да е човек, който показва, че е загрижен за Вас и Вашия бизнес, на когото бихте се доверили за дълъг период от време. Потърсете предварителна информация. Направете си списък от 4 или 5 фирми. Проверете техните уеб-сайтове – доколко информативни са те? Дали предлагат услуги за малкия бизнес, като Вашия например? По какъв начин определят цените си? А ако по някаква причина не притежават уеб сайт – дали са в крак със заобикалящия ги свят? Дали главният счетоводител на счетоводната къща необходимото образование и опит за длъжността си? Каква е репутацията му? Отдаден ли е на работата си, и какъв е подходът му за справяне с проблемите?Това са все важни въпроси, на които е добре да потърсите отговора преди да изберете счетоводна къща.